Szamba betonowe Rybnik

Ścieki to coś, co powstaje w każdym domu oraz przedsiębiorstwie i jest nierozerwalnie związane z każdą ludzką działalnością. Zdarza się, że jednym sposobem na ich składowanie jest wybudowanie szamba betonowego. Takie szamba betonowe użytkowane są zarówno na wsiach, jak i w miastach, takich jak na przykład Rybnik. W sprzedaży dostępne są jednak różne rodzaje zbiorników na nieczystości. W zależności od potrzeb możemy nabyć wersje gotowe lub wybudować je od zera na miejscu budowy, a także rozważyć zakup szamba z kręgów. Każde z nich ma swoje wady, jak i zalety.
Które szamba sprawdzą się najlepiej, a z jakich lepiej zrezygnować?

Współcześnie bardzo łatwo dostępne są szamba gotowe. W mieście Rybik znajdziemy wiele firm, które oferują właśnie gotowe szamba betonowe. Największą ich zaletą jest szybkość montowania. Nie wymagają one bowiem zakotwiczania w gruncie. Oprócz tego są bardzo odporne na obciążenia zewnętrzne oraz dokładnie uszczelnione. Od wewnątrz pokrywa się je warstwą bitizolu albo dysperbitu, zaś od zewnątrz znajduje się na nich izolbet. Gotowe zbiorniki mogą mieć od jednej do trzech komór. Ich minusem jest jednak znaczna waga. Mogą ważyć do kilku ton, co powoduje, że ich przewożenie jest problematyczne.

szamba betonowe rybnik

Betonowe szamba z kręgów w Rybniku

Szamba betonowe z kręgów to druga forma składowania nieczystości, z jakiej można skorzystać na przykład w mieście Rybnik. Rozwiązanie to jest jednak znacznie mniej popularne niż kiedyś. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że takie zbiorniki mają znacznie gorszą szczelność niż gotowe szamba betonowe. Mimo wszystko jednak wiele osób decyduje się na tego typu zbiorniki ze względu na niskie koszty montażu oraz dużo mniejsze wymiary niż szamba gotowe, a przez to łatwiejszy transport. Aby zamontować takie szambo, nie trzeba wykonywać zbyt głębokiego oraz szerokiego wykopu. Dno można pokryć betonem na miejscu lub zakupić krąg już przygotowany w betoniarni.

Decydując się na zbiorniki z kręgów, trzeba mieć jednak w pamięci to, że części do nich są znacznie droższe niż samo szambo betonowe. Wszystkie elementy bez problemu znajdziemy jednak w każdej betoniarni, czy to w mieście Rybnik, czy pod Warszawą. Szamba betonowe w postaci kręgów potrzebują do montażu między innymi rurek przelewowych, uszczelek oraz płyt nakrywkowych. Warto pamiętać o tym, żeby raczej używać mniejszej liczby kręgów o znacznej wysokości niż wiele kręgów o mniejszej wysokości. Montaż każdego dodatkowego elementu zwiększa bowiem koszta, jako że każdy nowy krąg wymaga zastosowania nowej uszczelki oraz dodania nowej komory, za którą idą również kolejne dna, włazy oraz pokrywa.

Szamba betonowe na miejscu budowy w mieście Rybnik

Szamba betonowe można również zbudować na miejscu tam, gdzie chcemy je zamontować na stałe. Takie rozwiązania także dostępne są mieście Rybnik oraz w innych miastach w Polsce. Największą zaletą tego typu rozwiązania jest to, że szambo można wykonać na specjalne zamówienie, dzięki czemu może ono przyjmować niekonwencjonalne kształty lub rozmiary. Jego budowa jednak jest dość czasochłonna i zwykle trwa co najmniej dwa tygodnie. Budowa taka nie wymaga wjazdu ciężkim sprzętem na plac, dlatego montaż szamba na miejscu może być zastosowany tak, gdzie ze względu na teren nie dałoby się wwieźć gotowego zbiornika betonowego.

Zbiorniki wykonywane na miejscu są bardzo wytrzymałe, dlatego można je umieścić nawet w miejscach, w których narażone są na duże obciążenia. Tym samym szamba betonowe bez problemu można zamontować zarówno na prywatnej posesji, jak i dla celów publicznych w mieście Rybnik. Zbiornik taki jest bardzo szczelny i nie wymaga montowania dodatkowych zabezpieczeń przed wodą gruntową. Jest na tyle ciężki, że wraz z obciążeniem pochodzącym z płyty, gruntu nad zbiornikiem oraz tarciem gruntu o ściany zbiorniki, tworzy konstrukcję, która nie będzie wyparta z wykopu. Decydując się na szambo przygotowywane na miejscu, możemy zamówić zbiornik według konwencjonalnego projektu. W ten sposób komora szamba będzie całością i zostanie przywieziona na budowę we wstępnej formie.